Leden měsíc všelijakých předsevzetí

Hodně lidí si dává předsevzetí, že od 1. ledna nebudou kouřit, jíst čokoládu, trávit hodiny u nekonečných seriálů nebo na internetu, začnou se hýbat, cvičit, učit se jazyk … Je toho hodně. Na vše existují všelijaké tabulky a motivační obrázky. No a pak za pár dní je po předsevzetí. Ale o tom tu teď psát nechci.

Padla mně do oka tabulka ZERO WASTE na měsíc leden. Co dělat, aby se vám bezodpadkový život vryl pod kůži. Tak jsem si udělala průzkum, co vlastně lidi mají dělat, aby žili dle zásad Zero Waste. Jsem stará škola a tak jsem rychle zjistila, že hodně věcí jsme považovali za normální, i když jsme neměli o bezodpadkovém způsobu života tušení. Ale jsou tam i rituály, které tedy rozhodně zavádět nebudu.
1. Přihlas se do knihovny. Začala jsem na Kobližnou do knihovny chodit v první třídě a po delší přetržce jsem tam začala znovu chodit, když děti dospěly a odrostly. To už je taky dávno. Chodím tam ráda i když tím určitě nedělám radost knižním nakladatelstvím.
2. Nezapomeň na láhev vody. chybí výjimečně
3. Uvař si oblíbené jídlo. Proč vařit něco, co nechutná mně ani manželovi
4. Měj vždy nákupní tašku. Tu jsem začala nosit ještě dřív, než je hypermarketech a jiných obchodech přestali dávat zadarmo. Často se protrhly a lovila jsem nákup na zemi.
5. Vytřiď si oblečení. Měla bych, jak to souvisí se Zero Waste nemám tušení
6. Zmraz zbytky. Euforie z mrazničky je dávno pryč, není nad čerstvě uvařené jídlo. Ale občas se něco najde. V létě jsem zamrazila na koláč třešně a jaký skvělý koláč z toho byl na podzim.
7. Daruj nepotřebné věci.
8. Choď do přírody. Miluji traily, není lepší běh než v lese, v přírodě.
9. Vyměň tekuté mýdlo za tuhé. Tekuté budu nosit do fitka a na bazén. Doma jsme tuhé mýdlo za tekuté nevyměnili.
10. Udělej si svačinu.
11. Podívej se, co máš v koši na odpadky. Proč? Je tam směsný odpad do popelnice a jinde a zvlášť máme plasty, sklo a papír.

Jsou tam i věci, které příliš s šetřením odpadem nespojuji. Jako je třeba dopřát si večeři v restauraci. Tam jako odpad netvoří?
Biomatkám ponechám výrobu vlastních deodorantů, vlastní výrobky a další kousky, které tam jsou. Je mně sympatické, že existují kavárny, kde vám dají několik korun slevu, když budete mít vlastní kelímek. Ale skalní dodržovatel Zero Waste ze mě nebude. Zůstávám u používání selského rozumu.

PS.

Dokonalý dodržovatel Zero Waste byla moje babička. Když mně dávala svačinu, mohla jsem pouze tipovat, zda to bude v sáčku od mouky hrubé, hladké nebo polohrubé. Občas se i sáček od vajíček vloudil. Když mě starší bratranec a sestřenice vzali k vodě, dostali jsme skleničku marmelády a do sáčku chleba. Vosy se k nám slétaly zdaleka. Skleničku jsme museli přinést domů, aby byla připravena napříště. Pochybuji, že by někdy vyhazovala nějaké potraviny.

zero