lar7169c2_124008_2884747Je to týden, kdy jsem si tu psala o motivaci. Výsledky nebo cesta? Co mě motivuje? Samozřejmě na amatérské a hobby úrovni. A jsou to dva nebo tři roky, kdy jsem byla na přednášce Mariana Jelínka na Fakultě sportovních studií. Trvala necelé tři hodiny ale dodnes s jeho myšlenkami, týkající se motivace, orientace na cíl, třeba góly nebo radosti ze hry pamatuji. Teď se mně ta přednáška znovu vrátila. Bylo to díky vítězství Ester Ledecké v Super G.

Samozřejmě se objevilo neskutečné množství rozhovorů a článků. Když vyloučím ty nic neříkající a bulvár, zůstane to nejdůležitější. Ester Ledecká je nádherným příkladem toho, že když je někdo motivován cestou za výsledky a nemá před očima jen ten výsledek, může dosáhnout vítězství v korejském závodě. Tak prý říkali olympiádě, aby mohla s radostí a v klidu trénovat. Prostě věci plynou k tomu nejsenzačnějšímu výsledku. Lepší potvrzení teorie FLOW asi snad nejde najít.

Ester,její rodina a tým nastavili zrcadlo, které ale bohužel neukazuje jen tu zlatou medaili. Pomyslné zrcadlo, ukázalo závist. Bez tatínka a jeho peněz by to nešlo. ne každý má bohatého tatínka. Také ukázalo, že talentované děti to nemají lehké, protože systém neexistuje a bez rodičů to nejde.
Když se na to podíváme z druhé strany, tatínek Janek Ledecký mohl peníze propít a koupit si třeba Ferrari. Jenže on investoval peníze, čas i energii do své rodiny, do svých dětí. Stejně jako maminka. Z tohoto úhlu pohledu se o tom moc nepíše.

Nejtvrdší lekcí je ukázka českého negativismu. Nechci psát o tom, jak strašné bylo komentování závodu panem Vichnarem a expertkou Hrstkovou. Přidám jen přepis komentáře z Lidových novin a budu doufat, že ti dva k jednomu komnetátorskému stolu už nezasednou. Každý z nich k sobě potřebuje pozitivního kolegu.Ti dva ještě 12 vtěřin před cílem, což je prý tak 300 metrů mluvili o chybě. Němec už fandil a věřil. Proč to nedokáží naši komentátoři také?

Německý pohled – popisuje senzační vítězství
Německý komentátor po 46 vteřinách a prvním zeleném mezičase chválí a je stále více a více nadšený, vnímá, že se mu před očima rodí senzace. Střípky z komentáře a dojezdu:
Čas jízdy 1:03 (naskočí třetí mezičas – zelený, signalizující průběžné vedení) – „Super! A teď je ještě hlasitější.“ Ester Ledecká v některých zatáčkách křičí.
1:18 – „Prokřičí se tady k nějakému přednímu místu? To by byla senzace!“
1:20 – „Ledecká skoro proletěla vedle brány!“
1:21,11 – „Ledecká vyhrává!!! (komentátorovi selhává hlas) To je šílenství! Toto je beze slov!!! (v záběru je nic nechápající výraz Ester Ledecké. Ester, jsi první! Já to nepoberu! Já tomu nevěřím, jedna setina… Holka, to není vtip, to je olympiáda!“

Český komentář – 6x chyba
Čas jízdy 0:35 – „Trošičku zaváhala ve výjezdu… chyba.“
0:41 – (již zeleně svítí druhý mezičas)
0:46 – „Nebyla spokojená, věděla, že to je chyba.“
0:50 – „Tady se rozhoduje, ale co teď… chybička.“
0:55 – „Nebyla to tak velká chyba, stihla si najet, ale každá chyba je samozřejmě ztrátou.
1:02 – „Teď držíme palce, Ester velmi bojuje.“
1:07 – „Teď máme třetí mezičas (notabene zelený!), ale teď musí zabrat!“
1:10 – „Ale to byla chyba, tam ztratila rychlost.“
1:18 – „Ty mezičasy jsou úžasné, Ester, vydrž!“
1:20 – Po posledním skoku – „Jejejej!“
1:21,11 – „Ester Ledecká v cíli, je první, je první! Ester Ledecká vede, nikdo nevěří – má zlatou medaili!“