Nejednou jsem se bavila s ženami, které chtějí zhubnout. Obvykle to byly věty jako:

„Nemám si na co ve svém životě stěžovat. Abych se měla fakt dobře, potřebuji zhubnout.  Když zhubnu, manžel bude rád a já budu klidnější a spokojenější. Přítel mě požádal o ruku, jsme spolu čtyři roky, ale dokud nezhubnu pět kilo, nemůže být o svatbě řeč. Potřebuji zhubnout, abych mohla dát výpověď a najít si novou práci. Jsem sama, potřebovala bych zhubnout sedm kilo, abych si byla schopná najít přítele.“

Můžete mně nějak pomoci? Moje odpověď obvykle je, myslím, že ano, ale možná nebudete tak úplně spokojená s tím, co ode mě uslyšíte. Nemyslím si, že váha je váš skutečný problém.

NENÍ TO O VÁZE. Omezuje vás to, jaký význam hmotnosti, tedy číslu, které ukazuje vaše váha, vy sama dáváte. Vaše rovnováha, pocit štěstí a osobní spokojenost nestojí na tom, kolik právě vážíte.

Novou vysněnou práci nezískáte tak, že budete zůstávat v té současné a vymlouvat se na to, že musíte nejprve trochu zhubnout. Novou zajímavou práci můžete získat, přestože máte pár kil navíc ve srovnání s tím, kolik byste chtěla vážit. Vašemu příteli, který je s vámi již tak dlouho na pěti kilech navíc vůbec nezáleží. Je s vámi šťastný a požádal vás o ruku. Datum svatby nemá s vašimi kily žádnou spojitost. Není těch pár kilogramů navíc pouhou výmluvou, protože se ve skutečnosti bojíte případného zklamání a odmítnutí a pro seznámení nic neděláte?

Měla jsem klientky, které se pustily do realizace svých snů a plánů a najednou zjistily, že ty kila navíc už vůbec nejsou tím, co jim dělá starosti. Nespokojenost žen, jejichž rozhovory jsem zmínila, má s hmotností jen velmi málo, ale hlavní problém je obvykle někde úplně jinde.

Číslo, které vám ukázala vaše váha, má moc vás uzemnit. Ať už nadváhu skutečně máte nebo ne, uzemňuje vás to, jak se na svoji hmotnost díváte a jak svoji váhu prožíváte.

Myslet si, že když budu vážit XY kilogramů, všechny moje problémy zmizí. Lidi si toho všimnou, budou mě mít raději, vdám se, budu mít větší možnost změnit práci nebo si najít přítele. To je to po čem moje srdce touží. Je to jen uznání sobě samotné, které si pro těch pár kil dole sama dáte a budete se mít raději. Nic jiného. Jeho význam znáte jen vy sama. Žádný jiný reálný základ spokojenosti nedává. Jestliže chcete zhubnout, je to v pořádku, ale to číslo na váze je pořád jen číslo.

Někdy prostě potřebuje být výživový poradce koučem. Já jsem šťastná, že se mě to podařilo ve své práci propojit.