obr kytkaKdyž chceš hubnout, nesmíš jíst po šesté večer, brambory, pečivo.. Začít běhat nebo sportovat po čtyřicítce se nedá… Všechny řezané květiny se musí dávat do studené vody … Takové jasné pravdy.

Šla jsem vyzvednout do květinářství mé kamarádky kytku, kterou si objednala maminka.  Chvilku jsem se tam zdržela. Slyšela jsem, že zákaznici, která si koupila růže řekla: „Seřízněte je a dejte je do teplé vody.“ Zákaznice se divila a já taky. Vysvětlila mně, že teplá voda a seříznutí dovolí květinám nasáknout dostatek vody a ty dlouho vydrží.

Vždycky jsem si myslela, že kytky se mají seříznout a dát do vázy s čerstvou studenou vodou. Pak jsem o tom přestala přemýšlet a dál jsem dávala kytky do ledové vody. Nebudu přece měnit zvyky a názory. A vůbec, děláme to tak odjakživa.

Jenže teď jsme měli doma hodně oslav a ještě více nádherných kytic. Vzpomněla jsem si na kamarádku Janu a s malou dušičkou jsme seřezávali jednu kytici za druhou a strkali je do váz s horkou vodou. Čtete dobře – s horkou. Po čtyřech dnech kytice vypadají tak, jak jsme je přinesli domů. Některé možná ještě lépe. Bylo to ale těžké rozhodování. Opravdu mám změnit způsob uvažování ?  Opravdu to mám udělat jinak ?  Je to vůbec možné dávat kytky do horké vody ? Stálo to za to. Nejde příliš o to, že se u nás budou mít kytky ve vázách lépe a vydrží déle. Nejlepší je ta lekce o změně myšlení a přístupu. Neplatí to jen pro kytky. Před necelým rokem bych nevěřila, že mohu běhat a že mě to může bavit. Běhám a dokonce mám ráda závody. Půlmaraton řadím mezi krásné zážitky. Všechno je možné, jen je třeba chtít a mít odvahu to zkusit.